Lwia zmarszczka to potoczna nazwa brzydkiej bruzdy pomiędzy oczami, która powstaje na skutek naturalnych ruchów twarzy i dlatego jest zaliczana do zmarszczek mimicznych. Pogłębiać ją mogą np. choroba oczu, złe nawyki przy czytaniu lub oglądaniu telewizji, a także nieużywanie okularów przeciwsłonecznych- słowem wszystko co wymusza mrużenie oczu i pracę mięśnia corrugator supercilii, położonego tuż obok nasady nosa, który ulega skurczeniu za każdym razem, gdy marszczymy czoło.
To właśnie on odpowiada za tworzenie się zmarszczki, która nadaje twarzy gniewny i zachmurzony wyraz, przez co bruzda często nazywana jest „fałdą gniewu”. Niestety dodaje także lat i niezdrowego wyglądu. Na szczęście jest wiele sposobów i metod walki z niechcianą „ozdobą” czoła.
Lwia zmarszczka – jak usunąć?
Zacznijmy od metod najmniej inwazyjnych, możliwych do wykonania w zaciszu domowym, dobrych dla Pań, u których bruzda dopiero się zarysowuje. W pełni wystarczającą terapią w takim stadium będą ćwiczenia oraz kremy pielęgnacyjne (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon). Decydując się na to rozwiązanie, pamiętajmy, że najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja. Specjalnie opracowane masaże i tzw. joga twarzy wykonywane regularnie przez 10 minut dziennie przynoszą rewelacyjne i zaskakujące efekty. Niestety popsuć je może już kilka dni przerwy. Terapeutyczne działanie ćwiczeń należy uzupełnić kremami silnie nawilżającymi i regenerującymi.
Dla Pan których lwia zmarszczka jest głębsza i bardziej widoczna medycyna estetyczna ma inne, wymagające profesjonalnego nadzoru rozwiązania. W gabinetach kosmetycznych do wyboru jest kilka metod, które zapewnią długoterminowe pozbycie się problemu. Jedną z nich jest użycie lasera frakcyjnego nieablacyjnego, czyli niepowodującego przerwania ciągłości skóry. W bezpieczny i mało inwazyjny sposób redukuje widoczność bruzdy już po pierwszym zabiegu. Usuwając zewnętrzne warstwy skóry, spłyca i wygładza zmarszczki. W zależności od stopnia zaawansowania zmarszczki specjalista pomoże dobrać odpowiednią ilość powtórzeń, które zmieniając strukturę skóry pozwolą na cieszenie się efektem nawet kilka lat. Zabieg jest bezpieczny, mało bolesny, wymaga specjalistycznego przygotowania pod okiem specjalisty.
Kolejną proponowaną metodą jest wypełnienie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym nazywanym również „eliksirem młodości”. Jest to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka w postaci hialuronianu sodu, którego podstawową funkcją jest wiązanie wody. Sama metoda polega na iniekcji, czyli wstrzyknięciu preparatu zawierającego kwas hialuronowy w miejsce potrzebujące silnego nawilżenia i regeneracji. Procedura jest bezpieczna, mało bolesna, a czas wykonania to ok. 20 minut. Tutaj również podstawą do zakwalifikowania jest wywiad ze specjalistą i profesjonalne przygotowanie.
Ostatnią, uznawaną za najbardziej inwazyjną metodę jest podanie małej ilości toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoxem. Jest to toksyną biologiczną wytwarzanej przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Wokół metody narosło wiele krzywdzących mitów. Obiegowa i często powtarzana opinia głosi, że botulina jest wypełniaczem. Nic bardziej błędnego! Toksyna powoduje unieruchamianie wybranych mięśni twarzy likwidując problemy związane z kurczeniem się mięśni,. Pomaga zatem w problemie walki ze zmarszczkami mimicznymi do których należy lwia zmarszczka. Zabieg jest zupełnie bezpieczny, nie trwa długo i nie jest bolesny. Kwalifikacji musi dokonać specjalista, przeprowadzając wywiad odnośnie przyjmowanych leków i przebytych chorób. Pierwsze efekty są widoczne już po 2-3 dniach, jednak aby w pełni ocenić działania kwasu botulinowego radzi się odczekać ok. tygodnia. Wygładzoną, odświeżoną i odmłodzoną twarzą można się cieszyć przez około 4-6 miesięcy. Po tym okresie następuje stopniowe przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo mięśniowych. Co bardzo ważne profesjonalnie wykonany zabieg nie powoduje zamrożenia mimiki twarzy i nie nadaje jej nienaturalnego wyglądu.
Dobór odpowiedniej metody walki z niechcianą lwią zmarszczką zależy od głębokości i stopnia zaawansowania bruzdy. Aby nie doprowadzić do stanu w którym będzie trudna do opanowania zaleca się jak najwcześniejsze podjęcie działań profilaktycznych, zaraz po dostrzeżeniu pierwszych symptomów. Te z kolei mogą pojawić się bardzo wcześnie- już około 25 roku życia.
Bibliografia
1. Carlo A., Anna M.M., Chiara S., and Donatella V., Stability studies of new cosmetic formulations with vegetables extracts as functional agents, 2001
2. Fraser E., Ucieczka od zmarszczek, 2006