Implantologia stomatologiczna

Implanty zębowe podnoszą jakość estetyki i zdrowia jamy ustnej, jeśli z powodu np. próchnicy stracimy ząb. Dlaczego estetyki? I dlaczego zdrowia? Stomatologowie oferują wiele usług, a implanty zębowe są jednymi z tych, które odpowiadają na potrzeby osób pragnących pełnego uzębienia, zachowania wszystkich funkcji i po prostu ładnego uśmiechu.

Implant zęba – czym jest?

Implanty stomatologiczneImplant zęba jest tytanową lub cyrkonową śrubą, dzięki której jama ustna może dalej prawidłowo funkcjonować. Zastępuje naturalny, ale utracony korzeń zębów. Bez założenia implantu na puste miejsce, dochodzi do zatrzymania rozrostu kości i jest to już proces nieodwracalny.

Każda sytuacja, w której brakuje zęba, wymaga więc konsultacji i rozważenia zakładania implantów. Dzięki temu jama ustna i pełne uzębienie może dalej sprawować swoje funkcje. Dla pacjentów ważny jest też aspekt estetyczny – brak jedynki czy dwójki obniża pewność siebie i sprawia, że coraz częściej przestajemy się uśmiechać.

Implanty zębowe – kto może je mieć?

Implanty zębowe to propozycja dla osób:

  • z brakiem naturalnego zęba.
  • po ukończeniu procesu dojrzewania kości (zazwyczaj po 16.roku życia).
  • zdrowych – bez przeciwwskazań w postaci cukrzycy, chorób nowotworowych, chorób krwi, chorób błony śluzowej w jamie ustnej.
  • nie będących w ciąży lub okresie laktacyjnym.

Implanty a wizyta u stomatologia

Implanty zęba w Gdyni można założyć podczas jednej wizyty w gabinecie dentysty, jednak wcześniej wymagany jest etap przygotowań, czyli konsultacji. Po założeniu implantu trzeba regularnie kontrolować stan jamy ustnej, choć nie jest to odmienne od ogólnych zaleceń stomatologicznych. Zaleca się, żeby każdy człowiek przynajmniej raz na rok odwiedzał dentystów profilaktycznie. Implanty zębowe nie klasyfikują się do zabiegów inwazyjnych ani hospitalizacyjnych.

Implanty zębów – czas bezpośrednio po założeniu

Implanty zębów po przymocowaniu do jamy ustnej powinny być pod szczególną uwagą pacjenta – warto unikać gorących i zimnych dań. Stomatologowie mogą zalecić ochładzanie obszaru zabiegowego poprzez np. przykładanie lodu do policzka.

Reakcje są indywidualne, jednak wystarczy kilka godzin lub dni by po prostu przyzwyczaić się do posiadanego implantu.

Rodzaje implantów – tytanowe i cyrkonowe

Rodzaje implantów, które zaproponuje dentysta to:

  • implanty tytanowe – najpopularniejsze, standardowe, występujące z odcieniu szarości.
  • implanty cyrkonowe – nowoczesne, jasne, zbliżone do indywidualnego odcienia naturalnych zębów pacjenta.

Cena implantu, czyli ile kosztuje implant zęba?

Cena implantu jest wysoka, więc odpowiedź na pytanie ile kosztuje implant zęba wciąż budzi zaskoczenie. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę bardzo dobrą jakość używanego materiału, postęp technologiczny, szybki czas zabiegu i fakt, że jest to inwestycja długotrwała – implanty zębowe mogą towarzyszyć pacjentowi przez całe życie. Dokładne koszty są decyzją konkretnych gabinetów, ale zależą również od rodzajów implantów. Tradycyjne, tytanowe wyniosą około 2000 złotych, cyrkonowe natomiast minimum 3000 złotych.

Implant zębowy a NFZ

Implant zębowy nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, w których pacjent może złożyć wniosek o pokrycie kosztów do Wojewódzkiego Oddziału NFZ. Ma to miejsce w wyniku utraty zębów spowodowanej poważnym wypadkiem.