Lwia zmarszczka często nazywana jest również zmarszczką gniewu. Czasem w odniesieniu do niej używane bywa określenie marsowe czoło. Każdy z pewnością spotkał się kiedyś przynajmniej z jedną z tych nazw, ale nie wszyscy tak naprawdę wiedzą, co one oznaczają. Otóż lwia zmarszczka to pionowa bruzda, która tworzy się na gładziźnie czoła miedzy łukami brwiowymi. Czasem jest to pojedyncza linia, choć bywa również tak, że są to dwie lub nawet trzy bruzdy, rozmieszczone równolegle względem siebie.

Jak wygląda lwia zmarszczka?

Na twarzy wraz z wiekiem tworzą się zmarszczki i jest to zupełnie naturalny proces. Jest wiele sposobów, dzięki którym można spłycić oraz wygładzić powstałe już zmarszczki, tak aby twarz prezentowała się młodo, świeżo i atrakcyjnie przez jak najdłuższy czas. Jednak nikt nie jest w stanie sprawić, iż te oznaki starzenia nie pojawią się w ogóle. Można co najwyżej odroczyć ten proces w czasie.

Większość osób godzi się z niewielkimi kurzymi łapkami oraz zmarszczkami tworzącymi się w kącikach ust. Zaliczane są one do zmarszczek mimicznych powstających jako konsekwencja częstego uśmiechania się. Są więc niejako wyrazem pozytywnych emocji. Jednak lwia zmarszczka jest trudna do zaakceptowania przez wiele osób. Dlaczego? Tak zwane marsowe czoło powstaje na skutek uwidaczniania się na twarzy takich emocji jak gniew, zmartwienie czy smutek.

Lwia zmarszczka to początkowo niewielka pionowa linia, która jest mało widoczna i na tym etapie nie stanowi większego problemu. Jednak wraz z upływem czasu ulega ona pogłębieniu, przybierając wygląd głębokiej, nieestetycznie prezentującej się bruzdy. Czasem bywa, że tworzy się ich nawet kilka. Nie ma na to zasady, gdyż ich ilość oraz wygląd to wypadkowa wielu różnych czynników. Lwia bruzda sprawia, że twarz zaczyna wyglądać surowo i poważnie. Wydaje się ponura, zatroskana lub zmęczona.

Jak powstaje lwia zmarszczka?

Wśród czynników przyczyniających się do powstania lwiej zmarszczki należy wymienić:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • mimikę;
  • nieprawidłową pielęgnację cery.

W kwestii genów nic nie da się zrobić. Można je jedynie potraktować jako wskazanie do podjęcia wczesnej profilaktyki. Jeśli któryś z członków najbliższej rodziny ma lwią bruzdę, warto wówczas podjąć działania, które opóźnią jej utworzenie lub sprawią, że będzie mniej widoczna.

Lwia zmarszczka jest zaliczana do mimicznych, co oznacza, że to właśnie grymasy twarzy są tym czynnikiem, który odgrywa główną rolę w procesie jej powstawania. Podczas marszczenia czoła dochodzi do skurczu mięśnia marszczącego brwi, obniżającego brwi oraz mięśnia podłużnego nosa. W rezultacie pomiędzy łukami brwiowymi zaczyna się tworzyć pionowa linia, która powiększa się wraz z postępującym starzeniem się skóry oraz kolejnymi grymasami.

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy to czynnik, który odgrywa dosyć istotną rolę w powstawaniu każdego typu zmarszczek. Dlatego należy pamiętać o regularnym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka, oczyszczaniu oraz nawilżaniu cery za pomocą dobrego kremu (np. Richevon). Proste zabiegi pielęgnacyjne prowadzone regularnie sprawiają, że skóra wygląda świeżo i zdrowo, a proces jej starzenia się postępuje wolniej.

Lwia zmarszczka zaczyna być widoczna już po 25 roku życia. Po 35 roku życia jest już mocno zarysowana. Jej początkowe stadium to czas, gdy nawet proste czynności są w stanie sprawić, że bruzda przestanie się pogłębiać – choćby stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego. Trudno jest powstrzymać mimikę, ale można prowadzić masaż twarzy lub stosować techniki relaksacyjne. Czasem marszczenie czoła jest konsekwencją wady wzroku, wówczas okulary korekcyjne mogą naprawić tę sytuację. Bywa również tak, że grymas czoła jest skutkiem działania promieni słonecznych. Warto wówczas wdrożyć nawyk osłaniania oczu okularami przeciwsłonecznymi, zwłaszcza w lecie.

Bibliografia

1. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995
2. Sadick N.S., Trelles M.A., Nonablative winkle treatment of the face and neck using a combined diode laser and radiofrequency technology, 2005
3. Rosa Pena Ferreira M., P. C. Costa P.C. , Bahia F.M., Efficacy of anti‐wrinkle products in skin surface appearance: a comparative study using non‐invasive methods, 2010